Kniha Máme dieťa s poruchou sluchu 2 nám radí, čo robiť

pred 6 rokmi

Predstavujeme vám druhý diel knihy Máme dieťa s poruchou sluchu 2, ktorá je jediná svojho druhu na Slovensku. Za posledných 10 rokov nám takáto kniha chýbala. Druhá časť knihy prináša veľa praktických skúseností od samotných rodičov a je plná dôležitých rád od odborníkov.

Kniha prináša aj skúsenosti rodičov

Dvojdielnu knihu zostavili tri autorky, ktoré na nej pracovali viac ako dva roky. Silvia Hovorková, Martina Rzymanová a Darina Tarcsiová sú odborníčky, ktoré majú veľa vedomostí a dlhoročné skúsenosti v oblasti poradenstva rodičom, ktorých deti trpia poruchou sluchu.  

                  

 

„Keď sa rodičia zrazu dozvedia, že ich dieťatko nepočuje alebo má problémy so sluchom, nová rodinná realita často zaskočí mnohých. Raná starostlivosť o dieťa je pritom kľúčová a nemožno ju pri poruche sluchu zanedbávať. Čím skôr sa ochorenie diagnostikuje a začne sa s dieťaťom pracovať, tým je vyššia šanca, že sa bude vyvíjať podobne ako jeho počujúci rovesníci,“ vysvetľuje jedna z autoriek Darina Tarcsiová.

Viac zo života

Obe knihy podávajú aktuálne a komplexné poznatky o liečbe, výchove, či vzdelávaní detí s poruchou sluchu. „Snažili sme sa v nich zhrnúť skúsenosti z našej práce a priniesť všetky témy, o ktorých sa s rodinami rozprávame počas našich stretnutí v centrách špeciálnopedagogického poradenstva,“ vysvetľuje Silvia Hovorková.

Navyše je druhý diel knihy bohatý na praktické informácie a konkrétne rady, ako vychovávať dieťa s poruchou sluchu a ako sa s touto neviditeľnou diagnózou v rodine vyrovnať. „Čitateľ sa v nej dozvie, aké kroky nasledovať pri výchove a čo všetko pomáha pri komunikácii so sluchovo postihnutým dieťatkom,“ dodáva Martina Rzymanová.

                

 

Podľa autoriek cieľom nie je študovať obe knihy, ale aby sa rodičia vedeli dobre postarať o svoje nepočujúce dieťa. „Veríme, že naše knihy budú pre rodičov spoločníčkami na ceste, ktorú si síce nevybrali, ale na jej konci bude ich šťastné dieťa. Každému vysvetľujeme, že hlavnou úlohou je byť pre dieťatko dobrým rodičom. To znamená, aby sme sa s ním naučili veľa komunikovať, spoločne sa s ním hrať, tešiť sa z bežného života a prirodzene ho učiť počúvať zvuky, ktoré sa okolo neho vyskytujú,“ hovoria autorky.

Kniha Máme dieťa s poruchou sluchu 2 sa venuje aj týmto témam

  • Ako sa rodičia vyrovnávajú s diagnózou?
  • Čo môžu urobiť, aby minimalizovali dôsledky poruchy sluchu?
  • Čo môžu urobiť, aby ich dieťatko vedelo, že sa mu snažia porozumieť?
  • Prečo čítať s dieťatkom s poruchou sluchu?
  • Ako vidia výchovu ľudia s poruchou sluchu?
  • Ako začať so sluchovou a rečovou výchovou?
  • Posunkovať alebo neposunkovať?

 


Získajte knižku aj vy

Elektronickú verziu knihy si môžete stiahnuť bezplatne z nášho portálu aj vďaka podpore Nadačného fondu Telekom pri Nadácii Pontis.

Ak chcete získať jej tlačenú verziu, navštívte Dobrú krajinu a podporte náš projekt Máme dieťa s poruchou sluchu. Váš dar v hodnote 15 eur, ktoré venujete na aktivity nášho občianskeho združenia Nepočujúce dieťa, premeníme na darček v podobe knižky, ktorú si môžete vyzdvihnúť v Nadácii Pontis. Ak sa rozhodnete darovať nášmu združeniu viac ako 18.50 eur, Nadácia Pontis vám jeden výtlačok pošle priamo domov. Vopred vám ďakujeme za váš dar.

Komentáre (0)

Pridaj komentár