Zistili sme pre Vás situáciu v najpálčivejších oblastiach:
ZDRAVOTNÁ STAROSTLIVOSŤ A KOMPENZÁCIA PORUCHY SLUCHU V KRÍZOVOM REŽIME
Viacerí sa nás pýtate, či si sami v duchu kladiete podobné otázky:
Kedy už bude môcť byť moje dieťa vyšetrené? Čakáme na potvrdenie, že naozaj nepočuje. Už len pár krokov nás delí od načúvacích prístrojov. Potrebujeme upraviť ich nastavenie. Ešte pár vyšetrení a máme vybavené potrebné podklady ku kochleárnej implantácii. Kedy sa začne implantovať?
Rozumieme...
Tu a teraz sa na tieto otázky nedá odpovedať priaznivo. ORL pracoviská, kde bežne vyšetrujú naše deti, sú súčasťou nemocníc. Tie fungujú v krízovom režime a opatrenia myslia najmä na bezpečnosť malých pacientov. Museli zostať uzatvorené a poskytovať zdravotnú starostlivosť len akútnym prípadom.
Rozprávali sme sa o možných riešeniach s ORL lekármi z Centra pre deti s poruchami sluchu NÚDCH v Bratislave a zdieľame ich oficiálne stanovisko. Nájdete ho na konci článku. Podobná situácia bude aj v iných klinkách.
Najčastejšie otázky sa týkali týchto 3 oblastí - tu ich máte v krátkosti zodpovedané:
1. Štandardné vyšetrenia, prideľovanie a nastavovanie prístrojov v centre je nateraz až do odvolania pozastavené.
2. Akútne problémy - zápal, bolesť, akútna porucha sluchu - sa riešia v nemocnici. Je však potrebné prejsť centrálnym prijímaním pacienta aj jeho sprievodu (ako na pohotovosti + ďalšie zisťovania), takže je to na dôkladné zváženie rizík. Návštevu nemocnice odporúčame naozaj iba v nevyhnutných prípadoch.
3. Technický problém s prístrojmi, netesniace koncovky, iný akútny problém? Chýbajúce ušiace komponenty, čistiace tablety, hadičky do prístrojov či baterky? Odporúčame sa spojiť s firmou, technikom, od ktorého má vaše dieťa kompenzačné pomôcky. Až následne - ak je to nevyhnutné a jedná sa o akútny prípad: kontaktuje klinické pracovisko. Centrum pre deti s poruchami sluchu NÚDCH v Bratislave vyhradilo odborníka a časť dňa na možnosť konzultácii týchto nevyhnutných prípadov.
Ako rodičia plne chápeme vašu situáciu a ponúkame pomocnú ruku.
Ak máte otázky a pomohla by vám podpora a pohľad skúseného a vyškoleného rodiča dieťaťa s poruchou sluchu, napíšte nám do rodičovskej online poradne - https://www.nepocujucedieta.sk/poradna . Vašu otázku k nám odošlete vyplnením formulára uvedeného na stránke.
OD ZAJTRA ZAČÍNAJÚ ZÁPISY PRVÁKOV NA DIAĽKU
Týka sa to samozrejme aj detí so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Ministerstvo školstva ponúka k situácií komplexnú informáciu. Prečítať si ju môžete klinknutím sem.
Nás zaujala najmä informácia, že: “Zákonný zástupca dieťaťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami doloží vyjadrenie príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie najneskôr do štyroch týždňov od skončenia mimoriadneho prerušenia školského vyučovania.”
Ministerstvo avizovalo, že usmernenia pre škôlkákov vydá v najbližšej dobe.
Viac informácii o našich deťoch a o tom, ako ich podporiť pri zápise, v škôlke, predškole a v škole nájdete v knihe Máme dieťa s poruchou sluchu 2 tu. Pozrite si kapitoly: 14 - 17.
Vďaka aplikácii Welcome a VÚDPaP máte možnosť zistiť a spoznať aktivity, rozvíjajúce všetky potrebné zručnosti vášho predškoláka. Výsledky môžete konzultovať online s psychologičkou: welcome@vudpap.sk . Viac informácii klinknutím sem.
PÁR ĎALŠÍCH TIPOV alebo POMÔŽME SI, AKO VIEME
Spýtajte sa vášho odborníka - logopéda, surdopéda, cvi, čspp - či pracujú aj online a vedia vám dať tipy na aktivity
Na facebookovej skupine Dieťa s poruchou sluchu v ranom veku sa viete poradiť s rodičmi aj odborníkmi a najnovšie tu nájdete nápady na rozvoj dieťaťa doma. Budeme sa tešiť, ak pridáte aj vaše overené tipy.
Ďlašie tipy, nielen ak máte dieťa s viacnásobným znevýhodnením nájdete na Zvládnemetodoma od našich priateliek s Platformy rodín www.platformarodin.sk/inklulinka/zvladnemetodoma/
Ak máte doma školáka zíde sa vám https://www.ucimenadialku.sk/podpora/pre-rodicov/ - inšpirácie a kontakty na možnosti podpory pre rodičov pri vzdelávaní detí doma, ktoré by im mohli čiastočne uľahčiť situáciu a isto viete o školskom klube na rtvs, kde tlmočí aj naša Darinka Tarcsiová :)
Pre školákov aj škôlkarov môže byť užitočná https://www.zavretaskola.sk/
A ak máte slabú chvíľu (poznááááme :)) podporu, radu, tipy poskytuje aj https://vudpap.sk/
Držíme vám palce v tejto náročnej situácii. Ak máte informáciu, ako je to v ďalších zdravotníckych zariadeniach, alebo máte otázky, na ktoré neviete odpoveď - napíšte nám do komentára alebo na info@nepocujucedieta.sk
Snažíme sa byť tu pre vás, ako najlepšie vieme.
Komentáre (1)