Silvia Hovorková: Prečo je potrebná skorá diagnostika detí s poruchou sluchu?

pred 6 rokmi

Každý rok sa na Slovensku narodí približne 200 detí s poruchou sluchu. O tom, prečo je potrebná skorá diagnostika a čo všetko nám môže pomôcť pri začlenení nepočujúcich detí do bežného života, hovorí špeciálna pedagogička Silvia Hovorková v reportáži pre televíziu TA3.

 

Silvia Hovorková je terénna špeciálna pedagogička a surdopedička, ktorá dochádza priamo do rodín s deťmi s poruchou sluchu. Priamo v ich domácom prostredí sa s rodičmi rozpráva o tom, ako pracovať na komunikácii s ich dieťaťom, ako mu pomôcť lepšie počuť a ako ustáť to všetko, čo sa im na začiatku javí veľmi náročné. Rodičia sa dnes na ňu obracajú čoraz častejšie aj vďaka spoupráci s Audiocentrom na bratislavských Kramároch. "Tým, že sa vytvorila výborná spolupráca, sa k nám deti dostávajú čoraz skôr a sme schopní zabezpečiť, aby sme s nimi mohli pracovať už do šiestich mesiacov," hovorí.

 

Tým, že deti s poruchou sluchu sa väčšinou rodia počujúcim rodičom, tí mnohokrát novú situáciu nepoznajú. "Nevedia, čo robiť, ako ďalej a ako komunikovať s dieťatkom," hovorí surtopedička. "Pomáham im porozumieť, že napriek tomu, že ich dieťa má poruchu sluchu, je to stále ich dieťa, ktoré môže byč šikovné a veľa v živote dokázať," dodáva. Varuje tiež, že ak deti nie sú schopné počuť, nerozvíja sa ich reč. "Ak sa nerozvíja ich reč, nerozvíja sa ich myslenie. Preto je veľmi dôležité, aby sa včas odhalilo, že dieťatko má poruchu sluchu a nastavili sa mu dobre načúvacie prístroje. Ak sa po polroku ukáže, že aj napriek tomu dobre nepočuje, má možnosť kochleárneho implantátu a veľkú šancu, že jeho vývin reči bude podobní ako u ostatných detí."

 

Viac si už pozrite v rozhovore so Silviou Hovorkovou.

 

 

Komentáre (0)

Pridaj komentár