Poslednú septembrovú nedeľu sme v nákupnom centre Bory Mall v Bratislave spolu oslavovali, krstili a zabávali sa. Pri príležitosti Medzinárodného dňa nepočujúcich sme uviedli do života knihu Máme dieťa s poruchou sluchu. Okrem toho sa OZ nepočujúce dieťa postaralo o bohatý program pre malých aj veľkých, počujúcich aj nepočujúcich. Mali tak možnosť byť spolu, lepšie si porozumieť. Vyskúšať si rozvojové aktivity, ktoré sa zídu “uškovým” deťom, aj ich počujúcim perfektným kamarátom. Priučiť sa pár posunkov sa deťom tiež oplatí, ako sa ukázalo. Dajú sa použiť ako tajný jazyk alebo sa dorozumieť v hlučnom prostredí.
Podujatie „Neverím vlastným ušiam“ otvoril koncert hudobných nástrojov Musica Medica. Spoločne sme zisťovali, že hudbu je možné vnímať rôznymi zmyslami. Napríklad také vibrácie. Má to svoje čaro aj pre počujúcich dospelákov - zavnímať hudobné nástroje inak. Byť na chvíľu zvedavým fascinovaným dieťaťom, uvoľniť sa.
Po netradičnom hudobnom úvode nasledovalo predstavenie a krst knižnej novinky Máme dieťa s poruchou sluchu (získať ju môžete tu). Kniha je skvelým pomocníkom pre rodiny s dieťaťom s poruchou sluchu. Krstným otcom sa stal syn - Maťko. Jedno z detí s poruchou sluchu, ktorému sa pomoci dostalo včas, a preto je teraz schopný knihu uvítať nielen bublifukom ale aj patričným komentárom.
Účastné boli všetky tri autorky, popredné odborníčky – Silvia Hovorková, Martina Rzymanová a Darina Tarcsiová. Po uvedení knihy do života sa o téme nepočujúcich rozpútala diskusia a rodičia sa mohli neskôr s autorkami aj individuálne porozprávať. Autorky dokázali, že sú nie len expertkami vo svojom odbore, ale dokážu priniesť aj veľký kus ľudskosti a zmyslu pre humor.
Na malých návštevníkov čakali zábavné workshopy podporujúce jednotlivé schopnosti detí vedúce k rozvoju komunikácie a reči. Pár návštev u logopéda si vďaka zábavnému popoludniu mohli ušetriť aj počujúci predškoláci. Workshopmi sprevádzali naše už tradične skvelé dobrovoľníčky - budúce odborníčky.
Aďku najviac chytilo za srdce, keď mala v skupinke počujúce aj nepočujúce deti naraz. “Spolu sme si ukazovali posunky z pexesa a decká to veľmi bavilo. Nemali problém sa dohovoriť. Niektoré deti sa aj pýtali čo majú ostatní na uškách. Bolo skvelé, že na tejto udalosti bolo aj veľa počujúcich detí a mohli sme im trošku priblížiť svet ich nepočujúcich kamarátov. Myslím si, že aj takéto udalosti v deťoch búrajú predsudky a bude to meniť ich postoj voči nepočujúcim.”
Mirka prišla po programe domov unavená, ale šťastná: “Páčil sa mi záujem počujúcich detí, ale aj nepočujúcich o posunky. Aj dieťa, ktoré k nám na stanovište prišlo s výrazom"mňa to nezaujíma, ja chcem len pečiatku, aby som dostal odmenu" odchádzalo s výrazom "fíha, naučil som sa niečo nové!" a so žiariacimi očkami.”
Deti si užili bublifukovú show aj kurz posunkov. Počas celého popoludnia návštevníci mohli využiť možnosť bezplatnej preventívnej kontroly sluchu v špeciálnom Sluchobuse. Program dobročinne moderoval Matúš Krnčok, ktorý doň priniesol skvelú energiu.
Kampaň a podujatie vzniklo ako reakcia na skutočnosť, že na Slovensku sa ročne narodia dve stovky deti s poruchou sluchu. Až 90% z nich prichádza na svet do počujúcich rodín, ktoré s postihnutím nemajú žiadne skúsenosti. Do sveta zvukov môže dieťatko prinavrátiť včasná diagnostika a odborná starostlivosť už od 6. mesiaca veku dieťaťa.
V OZ Nepočujúce dieťa nám záleží na tom, aby rodičia nepodceňovali svoje podozrenie a pomohli svojim deťom včas. Preto ak máte akékoľvek podozrenie, hľadajte informácie, ako postupovať, ak si nie ste istí, či Vaše dieťa počuje dobre.
Ďakujeme Bratislavskému samosprávnemu kraju a Nadačnému fondu Telekom pri Nadácii Pontis za podporu tohto podujatia.
Veľká vďaka patrí aj našim skvelým partnerom podujatia a perfektnému tímu s dobrovoľníkmi bez ktorých by sme si neužili skvelý program! Ďakujeme Musica Medica, Mr. Bubble, FouFou ateliér, Bikelab, TPD.sk, Mayer/McCann Erickson, Sluchobus a fotografom Adam Kováč a Tomáš Halász.
Komentáre (0)