7 čítaní a 7 stanovíšť
Viete, čo majú spoločné Samo Marec – bloger, spisovateľ a absolvent UMB, Mária Uramová – profesorka Ekonomickej fakulty UMB, Rado Sloboda – fundraiser Literárnej bašty a spoluzakladateľ banskobystrického Artfora, Lenka Luptáková – rodáčka z Banskej Bystrice, divadelná a rozhlasová herečka a milovníčka francúzskeho jazyka, Martin Ďuračka – duchovný správca Univerzitného pastoračného centra, Mária Bílková – marketingová manažérka vydavateľstva Ikar, zakladajúca členka UNL a absolventka UMB, Ajka Bílková – mladšia sestra Majky a najmä verná fanúšička UNL, Peter Zemaník – televízny a rozhlasový redaktor, jubilujúci čítajúci na UNL?
Správne, táto osmička osobností spojených s Banskou Bystricou, Univerzitou Mateja Bela a kultúrou nás na piatom ročníku Univerzitnej noci literatúry prevedie jednotlivými stanovišťami a siedmimi zaujímavými čítaniami. V stredu 25. 4. 2018 od 17.30 sa ich hlasy a charizma budú šíriť v priestoroch Katedry slovanských jazykov Filozofickej fakulty UMB, Univerzálnej študovne Univerzitnej knižnice Mateja Bela, skleným výklenkom, krytom civilnej ochrany, v Univerzitnom pastoračnom centre, v študentskom V-clube aj v aule Beliana.
7 kníh
Ideou piateho ročníka UNL je počas série netradičných čítaní predstaviť sedem titulov z vydavateľstiev, s ktorými UNL spolupracuje, sedem jazykov, v ktorých sa na Univerzite Mateja Bela realizuje štúdium, ako aj prekladateľov a prekladateľky z týchto jazykov. Tešiť sa môžete na úryvok z poviedkovej knihy dramaturga Slovenského národného divadla Daniela Majlinga Ruzká klazika, vydanú priliehavo vydavateľstvom BRaK. Tiež na román autorky Jenny Erpenbeckovej Všetkým dňom koniec, ktorú z nemeckého originálu do slovenčiny preložila Eva Palkovičová a vydalo vydavateľstvo Inaque. Chýbať nemôže ani vydavateľstvo Artforum a Manaraga Vladimíra Sorokina, za výborný preklad z ruského jazyka vďačíme ikone slovenského prekladu Jánovi Štrasserovi. Započúvať sa budeme môcť aj do reportáže poľského autora Wojciecha Tochmana Eli, Eli, ktorú pre slovenské čitateľstvo prináša v preklade Slavomíra Bachuru vydavateľstvo Absynt. Určite nás neuspí ukážka z Uspávanka marockej autorky píšucej po francúzsky Leily Slimani, ktorú môžeme v slovenskom jazyku čítať vďaka vydavateľstvu Inaque a prekladu Ane Ostrihoňovej. Z vydavateľstva Premedia sme vybrali knihu britského autora Hanifa Kureishiho Intimita, do slovenského jazyka preloženú Ľubomírou Kuzmovou. Nezabúdame ani na najmenších či trochu detského v nás dospelých a opäť sme pripravili tzv. detské čítanie. Majstra rozprávkara Gianniho Rodariho a jeho Rozprávky po telefóne vydalo Artforum a z talianskeho originálu do slovenčiny preložil Blahoslav Hečko.
Počas piateho ročníka UNL pokračuje aj spolupráca s komunitou Nepočujúcich a všetky čítania tlmočíme do slovenského posunkového jazyka (tlmočia: Stanislav Morávek, Pavol Roman, Eva Šoltysová a Michaela Andraščíková). Tiež bude pripravený detský kútik a predajný stánok, vďaka spolupráci s banskobystrickým Artforom bude možné zakúpiť si všetky čítané knihy za zvýhodnenú cenu pri detskom stanovišti hneď oproti V-clubu.
Streda 25. apríl 2018 od 17.30 v priestoroch Filozofickej fakulty UMB
Pripomíname, že čítania na všetkých stanovištiach začínajú naraz o 17.30 a po každom čítaní budú mať návštevníci a návštevníčky 15 minút na presun na ďalšie stanovište. Cestovanie medzi čítaniami zabezpečuje literárny pas, ktorý dostanete na svojom prvom navštívenom stanovišti. Prostredníctvom neho sa budete môcť zapojiť aj do tomboly, vyhrať rôzne ceny od našich sponzorov, ale aj stretnúť sa s čítajúcimi počas záverečnej afterpart vo V-clube.
Príďte a podporte nás svojou účasťou v stredu 25. apríla 2018 a zažite tak očarujúcu atmosféru večerných čítaní. Nezabudnite, čítania začínajú o 17.30 na každom stanovišti, môžete preto začať kdekoľvek a zorientovať sa v priestoroch Filozofickej fakulty UMB a jej okolí Vám pomôže aj náš dobrovoľnícky tím. Pre ďalšie informácie sledujte facebookovú alebo webovú stránku Univerzitnej noci literatúry. Tešíme sa na Vás!
Júlia Dziaková
Eva Kovaličková
členky tímu UNL
Komentáre (0)